上海环球金融中心

هفته معمار!
هفته نجوم!
زیباست هر دو در یک هفته دوست داشتنی. هر چند به روزهای پایانی هفته نزدیکتر می شویم و در این روزهای پایانی شروع به سخنرانی از باب این سخن شدیم و فقط به خاطر مشغله ایی که وقتگیر است و زمان بر. به هر حال روز معمار را به معمارانی که دوستشان داریم(موسوی و امثالهم) و نداریم تبریکی جانانه عرض می کنیم و به همچنین منجمان دوست داشتنی تر.
برنامه هایی متنوع در این چند روز برگزار شد و می شود که متاسفانه اکثرا موفق به بازدید نشدم، از روز معمار در خانه هنرمندان تا گردهمایی ها و شوهایی که دوستانم در جای جای کشور و تهران مشغول به برگزاری هفته نجوم هستند. به هر حال هفته پیش به “معمار ۲۴- | روزنامه اینترنتی معماران” تحت نظارت پژوهشکده ی نظر، مرکز تحقیقات هنر، معماری، شهرسازی سری زدم که با پخش فیلم 上海环球金融中心 همراه بود!
در انتهای پخش فیلم تحلیلی تقریبا دوساعته که چند دقیقه اول فقط به جریان فیلم تعلق داشت پیگیری شد و در ادامه به جریان های معمارانه معاصر پرداخته شد که چند دقیقه اول فقط در سایت مذکور منعکس شده.
در ادامه کمی به گسترده تر به تحلیل فیلم مذکور می پردازم.

مركز مالی جهانی شانگهای
مركز مالی جهانی شانگهای (The Shanghai World Financial Center) كه به اختصار Shanghai WFC یا SWFC نامیده می‌شود، یكی از پروژه‌های بلندپروازانه چینی‌ها در راستای دست‌یابی به توسعه اقتصادی است كه در آینده‌ای نه چندان دور یكی از بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان خواهد بود. این مركز در منطقه تجاری و اقتصادی Lujiazui، در مركز ناحیه جدید Pudong شانگهای كه زمانی مزرعه و مرداب بوده، واقع است. گفتنی است توسعه ناحیه جدید Pudong شانگهای بخشی از برنامه درازمدت دولت چین برای توسعه و عمران شهری سریع و در مقیاس بزرگ محسوب می‌شود.
عملیات ساختمانی مركز مالی جهانی شانگهای در آگوست سال 1997 شروع شد، اما از اكتبر سال 1998، اجرای پروژه بخاطر بحران اقتصادی آسیا و ركود ناشی از آن، به حال تعلیق درآمد، تا اینكه پروژه در سال 2003 دوباره به جریان افتاد و پس از اعمال تغییرات و اصلاحاتی در طرح اولیه، جهت تطابق طرح با آخرین نیازمندی‌های تكنولوژیكی و كاركردی شركت‌های مالی فعال در بازارهای آسیا، عملیات ساختمانی مركز از نوامبر سال 2005 مجدداً آغاز گردید. ساختمان بلند، باریك و گوه ‌شكل این مركز كه در 101 طبقه توسط شركت (KPF) Kohn Pederson Fox Association(توسط معمار کون پدرسون فاکس)، مستقر در نیویورك، طراحی شده است و ارتفاع نهایی آن 492 متر می باشد، با سرعتی بسیار بالا (هر طبقه در 5/4 روز) و هزینه‌ای بالغ بر 1/1 بیلیون دلار ساخته شد وعملیات اجرایی آن در سال 2009 به پایان رسید.

برج مرکز مالی جهانی شانگهای
فرم اصلی طرح ساختمان مركز مالی جهانی شانگهای، یك مكعب می‌باشد كه بوسیله قوس‌هایی كه بر عمودیت و برافراشتگی ساختمان تأكید می‌كنند، قطع ‌شده است. شاخص‌ترین عنصر طرح كه موجب تقویت هندسه اصلی ساختمان می‌شود و تحسین بسیاری از معماران را برانگیخته است، فضای خالی یا روزنی می‌باشد كه در میان سطوح فوقانی ساختمان ایجاد شده است و به مثابه دروازه‌ای در آسمان عمل می‌كند. در ضمن از نظر سازه‌ای، روزن ایجاد شده موجب كاهش فشار باد بر سازه می‌شود. این فضای خالی كه گردشگران قادر خواهند بود در آن قدم بزنند، با افزایش ارتفاع ساختمان عریض‌تر می‌شود و در انتهای برج با یك پل كه دو طرف ساختمان را به هم وصل می‌كند، بسته می‌شود. در طرح اولیه برج، فضای خالی بالای آن با اقتباس از دروازه مدور موجود در باغ‌های چین باستان (موسوم به دروازه ماه)، دایره‌ای به قطر 50 متر پیش‌بینی شده بود، اما در اواسط سال 2005، KPF آلترناتیو دیگری ارائه كرد كه بر اساس آن یك فضای خالی مربع‌شكل جایگزین روزن دایره‌ای شكل قبلی شد. همچنین در طرح جدید، عرصه‌ای به مساحت 700 مترمربع در طبقه 101، جهت مشاهده شهر از بالا، پیش‌بینی شده است كه مرتفع‌ترین عرصه رصد و مشاهده در جهان خواهد بود. Akio Yoshimura، مدیر مركز مالی جهانی شانگهای، از مزایای طرح جدید به موجزتر بودن آن و نیز تسهیل عملیات ساختمانی و كاهش هزینه‌ها و زمان ساخت‌وساز اشاره می‌كند. او می‌گوید: «من شخصاً طرح جدید را خیلی دوست دارم؛ فضای خالی مربع‌شكل بالای برج شبیه یك پنجره است كه از طریق آن می‌توان به آینده‌ای پرامید نگریست.»
ساختمان مركز مالی جهانی شانگهای بصورت یك مجتمع چندمنظوره طراحی شده و در طرح آن علاوه بر فضاهای اداری هوشمند كه از بالاترین سطح كیفیت و كاركرد برخوردار هستند، تسهیلات جنبی فراوان از قبیل فضاهای كنفرانس، یك هتل مجلل پنج ستاره، فضاهای تجاری و رستوران‌ پیش‌بینی شده است. طرح كلی، مقیاس و ساختار جدید برنامه‌ریزی مركز مالی جهانی شانگهای بگونه‌ای است كه این ساختمان را در آینده به نشانه شهری جدید شانگهای در قرن 21 و از آن مهم‌تر به نماد موفقیت اقتصادی آسیا تبدیل خواهد كرد و این مركز منادی آغاز دوران جدید تجارت در آسیا خواهد بود.