مسافرت به شهر افسانه ایی ارواح

کویر خشک است اما پر شگفتی و کلوت شهر شگفتی ها ،شهر کلوخ های افسانه ای،با شکوه و پر رمز و راز ،آرام و خاموش اما افسونگر و سحرانگیز با آسمانی زیبا و افقی لایتناهی.کافی است فقط یک بار کویر افسونت کند، آنگاه همیشه در بند آنی.

اقامت در تنها کمپ کویری دشت لوت و بازدید و گذر از شهر افسانه ایی ارواح(کلوت ها) و شهر خبیص(شهداد). شهر افسانه‌اي كلوت‌ها ، مرتفع‌ترين هرمهاي ماسه‌اي دنيا، 40 مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌هاي وسيع ماسه و ريگ با طيف رنگي قهوه‌اي روشن تا خاکستري و سياه نظير «گدار باروت»، گدازه‌هاي بازالتي چاله نظير «گندم بريان»، پهنه‌هاي شني مواج، بزرگترين نبکاهاي جهان (تپه‌هاي شني پوشيده از گياه)، مرتفع‌ترين ربدوها (گلدانهاي نمكي بزرگ)، کوير پاشتري (سطح اين نوع زمين‌ها اين طور به نظر مي‌رسد که پس از بارندگي زياد خيس شده و تعدادي شتر روي آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشت‌هايي از ريگ) و رود شور و شهر کوتوله ها  شگفتي‌هاي بي‌نظير دشت لوت‌اند.

***مکان سفر:
شهر افسانه ایی ارواح(
کلوت ها) و شهر خبیص(شهداد). واقع در استان کرمان
***جاذبه های سفر:
– پدیده ی شگفت انگیز کلوت ها (بزرکترین شهر بی سکنه ی دنیا)
– رود دیدنی رود شور (چگال ترین رود دنیا)
– پدیده ی زیبای پلی گون نمک
– قلعه ی شفیع آباد
– باغ شازده ماهان
– مقبره ی شاه نعمت ا… ولی
– نبکا ها و آثار دیدنی شهر کرمان و . . .
***مدت و تاریخ سفر:

سه روز و نیم (11و10و9و8 فروردین 1387)

***برنامه ی سفر:

شنبه 8/1/88
حرکت از تهران به سمت کرمان ساعت 18:00 از تهران (اقامت شبانه در اتوبوس)
یکشنبه 9/1/88
صرف صبحانه در کرمان، بازدید از حمام گنجعلی خان، صرف ناهار، توقف بین راه در سیرچ و دیدار از سرو 1000 ساله آن منطقه، حرکت به سمت شهداد و اقامت شبانه در کمپ کویری،
دوشنبه 10/1/88
بازدید از روستای تاریخی شفیع آباد و قلعه ی باستانی آن، دیدار از رود شور و پیاده روی سبک در طبیعت بکر کویر لوت (کلوت ها)، توقف در کنار کویر نمکی و زیبای منطقه و پدیده ی پلی گون های نمک و . . . ، اقامت شبانه در کمپینگ
سهشنبه 11/1/88
حرکت به سمت ماهان، بازدید از باغ شازده و مقبره ی شاه نعمت ا… ولی، صرف ناهار، حرکت به سمت تهران
***هزینه سفر:
55000 تومان برای هر نفر (احتمال تغییر جزئی در مبلغ وجود دارد)
*مبلغ فوق فقط بابت هزینه اتوبوس توریستی، آب، چند وعده پذیرایی، سه وعده صبحانه، هزینه ی اقامت در کمپ کویری و هزینه های حاشیه ای سفر بوده و سایر هزینه ها مانند خوراک نهار و شام و … به عهده ی شرکت کنندگان می باشد.

 تنها اقامتگاه کمپ کویری دشت لوت
“محل اقامتگاه و شهر ارواح”
   شهداد
شهداد با نام کهن “خبيص” به فاصله حدود يکصد کيلومتری شرق کرمان در حاشيه غربی دشت لوت قرار دارد. تا سال 1346 تصور وجود تمدنهايی کهن در کناره های اين دشت غيرمسکون نمی رفت ولی در اين سال بررسی های گروه جغرافيايی دانشگاه تهران , در شرق شهداد با مشاهده سفالينه های سطحی از وجود تمدنهايی در همسايگی دشت لوت خبر داد. نظر به اهميت موضوع هيئتی از طرف اداره کل باستان شناسی به محل اعزام و به بررسی محل پرداخت که مطالعات گروه منجر به کشف تمدنهايی قبل از تاريخ (اواخر هزاره چهارم و اوائل هزاره سوم قبل از ميلاد) گرديد.
کاوشهای علمی باستان شناختی در حاشيه غربی دشت لوت از سال 1348 وتا سال 1356 ادامه يافت که حاصل هشت فصل کاوش در اين منطقه منجر به کشف گورستانهايی مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از ميلاد و کوره های ذوب مس گرديد.
اشياء و آثار بدست آمده در گورستانهای پيش از تاريخ شهداد شامل ظروف بی شمار و متنوع سفالين (يکی از فنون متداول مردم ساکن اين ناحيه در دنيای باستان , هنر سفالگری بوده است) , ظروف مفرغی که مردمان هنرمند و صنعتگر با وارد کردن سنگ مس و استحصال آن در کوره های ذوب مس به ساخت ظروف متعددی می پرداخته اند که از لحاظ کيفيت و کميت بسيار ارزنده و درخورتأمل است. از جمله اشياء فلزی منحصر به فرد يافت شده در يکی از گورهای باستانی شهداد درفش فلزی با نقوش مختلف انسانی (نقش الهه) حيوانی و گياهی است.
ظروف و اشياء مختلفی که از سنگ مرمر و سنگ صابونی است از حيث تنوع و فرم نيز اهميت فراوانی دارد. بعد از پيروزی انقلاب و با يک وقفه هفده ساله , کاوشهای دشت لوت شهداد مجدداً آغاز شد. حاصل چهار فصل کاوش بعد از انقلاب , کشف مجموعه ای از واحدهای معماری مسکونی و کارگاهی است که بدينوسيله نمات مبهم بسيلری را درخصوص معماری و مسکن مردمان دنيای باستان شهداد روشن می سازد. واحدهای معماری بدست آمده که در ظاهر هم ناپيوسته و جدای از يکديگرند در واقع بهم وابسته و مرتبط هستند.
نظر به شواهد و آثار بدست آمده ای چون زمين های خيش خورده , کرت بندی شده و … می توان يکی از اين واحدها را بنام محله کشاورزان و محله ديگری را به لحاظ کشف تعداد زيادی مهره های ساخته شده سالم , نيم کاره و شکسته شدهِ در حين انجام کار , محله جواهرسازان نام دارد.
حاصل چندين فصل کاوش و مطالعه گروه باستان شناسی دشت لوت گويای آن است که مردمانی در هزاره های سوم و چهارم قبل از ميلاد بافرهنگ غنی , صنعتگر و هنرمند در اين منطقه می زيسته اند که علاوه بر زراعت , کشاورزی و ساخت بسياری از ظروف و اشياء که مواد اوليه آنها در محل موجود بوده با وارد کردن ديگر مواد اوليه از مناطق دوردست , ابزار و اشياء مختلفی از سنگ و فلز ساخته و آن را به مناطقی چون ترکستان در شمال , دره رود سند در شرق , سواحل جنوبی خليج فارس در جنوب و بين النهرين در غرب صادر می نموده و درعوض مواد موردلزوم و مايحتاج خويش را وارد می کرده اند
شهر باستانی شهداد  nooranoor
آخرين بررسي‌ها و كاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه باستاني شهداد نشان مي‌دهد كه ساكنان اين محوطه، شهر باستاني شهداد را به علت خشك سالي و با اميد بازگشت ترك كرده‌اند، اما پنج هزار سال است كه ديگر به اين محوطه باز نگشته‌اند.
محوطه باستاني شهداد كه 60 كيلومتر وسعت دارد و در دل كوير لوت جاي گرفته است، يكي از مهمترين شهر‌هاي باستاني محسوب مي‌شود كه تا‌كنون در طي بيش از 10 فصل كاوش در آن، باستان‌شناسان به بقاياي معماري و اشياي باستاني بي‌نظيري از هزاره سوم پيش از ميلاد بر‌خورد كرده‌اند.
«
مير عابدين كابلي» سرپرست كاوش‌هاي باستان شناسي شهداد، گفت: «در جريان آخرين كاوش‌ها و بررسي‌هاي باستان‌شناسي در شهداد متوجه شديم ساكنان شهداد پنج هزار سال پيش به هنگام ترك اين شهر بسياري از وسايل خود را در درون خانه‌ها رها كرده‌اند و بعد از خروج در خانه‌ها را با گل پوشانده‌اند
وي با اشاره به اين كه گل گرفتن در خانه‌ها و باقي گذاشتن وسايل درون آنها، نشان دهنده اميد به بازگشت است، گفت: «با توجه به اين كه اين محوطه با صبر و حوصله ترك شده است؛ به نظر مي‌رسد كه عواملي از نوع زلزله يا بدي شرايط اقتصادي و اجتماعي باعث ترك اين شهر نبوده باشد، بلكه خشك سالي در يك دوران دليل اصلي ترك اين شهر باستاني بوده است
شهر باستاني شهداد داراي بخش‌هاي مختلف كارگاهي، گورستاني و محله‌هاي مسكوني است. كاوش‌هاي باستان شناسي در محله مسكوني شهر نشان مي‌دهد كه اين شهر از چندين محله تشكيل شده است. در هر يك از محلات شهر، صنفي خاص نظير جواهر سازان، صنعت گران و كشاورزان زندگي مي‌كرده‌اند. طي فصل‌هاي مختلف فعاليت باستان شناسي در شهداد تا‌كنون بيش از 300 قبر باستاني مورد كاوش قرار گرفته است كه در هر قبر، آثار باستاني، زيور‌آلات، وسايل آرايش و اشياي باستاني بسيار زيادي كه نشان دهنده اهميت و ثروت اين شهر است، به دست آمده است.
اما كشف و شناسايي علل اصلي ترك شهداد در روشن كردن تاريخ زندگي ساكنان اين شهر از اهميت بسيار زيادي بر‌خوردار است.
«
كابلي» با اشاره به اين كه هنوز مشخص نيست ساكنان شهداد بعد از ترك اين شهر به كدام منطقه رفته‌اند، در مورد اهميت شناسايي علت ترك شهر گفت: «شناسايي علت اصلي ترك اين شهر كه تا‌كنون آثار بسياري مهمي از آن به دست آمده، نشان دهنده بخش مهمي از زندگي ساكنان اين شهر و مهاجرت آنها به نقاط ديگر خواهد بود
شهر باستاني شهداد در نزديكي شهرستان شهداد در استان كرمان جاي گرفته است.
ریگ پنج انگشت  ریگ پنج انگشت در قسمت غربی کویر لوت , در موقعیت جغرافیایی 51/30 درجه شمالی و 50/57 درجه شرقی قرار دارد . ارتفاع این کویر از سطح آبهای آزاد 150 تا 180 متر می باشد . علت نامگذاری این کویر به نام ریگ پنج انگشت به این خاطر است که بقایای کاروانی شامل 5 نفر در این منطقه یافت می شود که انگشتان دست یکی از آنها از شنها بیرون بوده است .
از نقاط باستانی این کویر می توان به آب انبار نادر در حاشیه غربی جاده خاکی که به سمت نهبندان و جیرفت می رود اشاره کرد .
رود کال شور از دیگر نقاط دیدنی این کویر است . شایان ذکر است این رود به دلیل عبور از مناطق کویری به شدت اسیدی می باشد . از این روی از دست زدن به آب رودخانه جدا پرهیز کنید . این رودخانه در فصل زمستان و اوایل بهار آب دارد و در بقیه فصول خشک می شود .
این کویر در مسیر کاروان گذر شهر خبیث (شهداد کنونی) به نهبندان و جیرفت بوده است . در حال حاضر نیز مسیر خاکی شهداد – نهبندان از این کویر می گذرد . قسمت عمده این کویر پوشیده از باتلاقهای ایجاد شده توسط رود کال شور می باشد .( کال شور در گویش محلی به آب شباع شده از نمک اطلاق می گردد )
این کویر از جنوب به شهر ارواح یا شهر کلوت ها ( کلوت واژه ایست آمیخته از کویر + لوت و به خشتهای طبیعی ایجاد شده در اثر فرسایش آب و باد اطلاق می شود ) , از شمال به تپه های شتری از شرق به ریگزارها و شنزارهای کویر لوت و از غرب به دهنه غار و ارتفاعات باغ بالا محدود می شود .
راه های ورود به منطقه :
تنها راه ورودی به این کویر مسیر آسفالته شهداد به شهر کلوتها می باشد . بعد از عبور از منطقه کلوتها وارد جاده خاکی نهبندان می شوید که این منطقه ریگ پنج انگشت نامیده می شود. 
کمپ کویری شهداد

کمپ کویری شهداد در حاشیه غربی کویر لوت در موقعیت جغرافیایی 34/30 شمالی و 51/57 شرقی قرار دارد  این کمپ 3 سال پیش به همت سازمان گردشگری بنا نهاده شد . از امکانات این کمپ می توان به کپرهای زیبا که با برگ درختان نخل بنا شده , برق , آب آشامیدنی , امکانات خرید وسایل ضرورری , سرویس بهداشتی و حمام نام برد . مسوول کمپ کویری شهداد آقای مهدی زاده می باشد .
کمپ کویری توسط بیسیم با نیروی انتظامی در تماس است و گشت انتظامی در ساعات مختلف روز جهت بالا بردن ایمنی کمپ , در کمپ حاضر می شود .
راه های ورود به منطقه :
برای رسیدن به کمپ کویری شهداد  باید از 2 کیلومتری جاده شهداد به ماهان وارد جاده شهداد-نهبندان شد و پس از طی مسافت 15 کیلومتر , وارد جاده کمپ کویری شد . (سمت شرق جاده ) بعد از ورود به جاده کمپ پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به کمپ کویری شهداد رسید .
كرمان با داشتن بخش عمده‌اي از دشت لوت مهد شگفتي‌هاي كويري است. شهر افسانه‌اي كلوت‌ها ، مرتفع‌ترين هرمهاي ماسه‌اي دنيا، 40 مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌هاي وسيع ماسه و ريگ با طيف رنگي قهوه‌اي روشن تا خاکستري و سياه نظير «گدار باروت»، گدازه‌هاي بازالتي چاله نظير «گندم بريان»، پهنه‌هاي شني مواج، بزرگترين نبکاهاي جهان (تپه‌هاي شني پوشيده از گياه)، مرتفع‌ترين ربدوها (گلدانهاي نمكي بزرگ)، کوير پاشتري (سطح اين نوع زمين‌ها اين طور به نظر مي‌رسد که پس از بارندگي زياد خيس شده و تعدادي شتر روي آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشت‌هايي از ريگ) و رود شور شگفتي‌هاي بي‌نظير دشت لوت‌اند.
كمپ شهداد تنها كمپ كويري دشت لوت است كه فاصله كمي با شهر افسانه‌اي كلوت‌ها دارد. اين كمپ با 40 نفر ظرفيت براي پذيرايي رايگان از گردشگران پاييزي لوت بازسازي شده است. اين كمپ آلاچيق‌هايي با سطح سيماني و ديواره‌ها و سقف چوبي دارد و به امكاناتي چون برق و سرويس بهداشتي مجهز است.
به گفته «محمد جهان‌شاهي»، مسوول روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كرمان، سرويس‌هاي بهداشتي اين كمپ و سيم‌كشي‌هاي آن بهسازي شده است. نگهبانان شبانه‌روزي از كمپ محافظت مي‌كنند و با هماهنگي انجام شده با نيروي انتظامي شهداد امنيت مسافران در كمپ برقرار مي‌شود.
اين كمپ حدود 20 كيلومتر با كلوت‌ها فاصله دارد و از با طي جاده آسفالته شهداد به مهبندان مي‌توان از كمپ به كلوت‌ها رسيد.
زيبايي مثال نزدني شب‌هاي كوير يكي از دلايل علاقه گردشگران به شب ماني در كوير است.

شهر و استان کرمان
استان کرمان در جنوب شرقی کشور و در مسیر راه استان سیستان و بلوچستان به استانهای مرکزی ایران قرار گرفته است. شهرهای مهم استان عبارتند از: کرمان، رفسنجان، سیرجان، زرند، بم، جیرفت، راور و شهربابک.
 شهر کرمان یکی از شهرهای کویری ایران است که در فاصله 1100 کیلومتری پایتخت قرار دارد. همجواری این شهر تاریخی با کویر لوت با جاذبه­های منحصر به فرد توریستی و آثار تاریخی فاخر داخل و خارج شهر، همچنین مناطق طبیعی زیبای استان، این شهر را در ردیف شهرهای مهم گردشگری کشور قرار داده است.
طولانی­ترین تونل ایران: در مسیر جاده­ی کرمان به شهداد، تونل طویلی وجود دارد که ارتباط دو قسمت گرمسیری کرمان و ییلاقی سیرچ را برقرار می­کند. این تونل با طول 5/2 کیلومتر، طولانی ­ترین تونل جاده­ای در ایران است. آب و هوای دو سمت تونل بخصوص در فصل تابستان، کاملاً با هم متفاوت است.
شهر کوتوله­ها:
قدمت شهر کوتوله­ها به سه هزار سال قبل از میلاد بازمی­گردد. مردمی که در این شهر زندگی می­کرده­اند احتمالاً به دلیل خشکسالی یا مسئله­ی مهم دیگری وسایل خود را در خانه­ها گذاشته، درب آنها را گِل گرفته­ و به مکان نامعلومی رفته­اند، اما پس از آن هرگز به شهر خود بازنگشته­اند.
کویر لوت(شهداد):
کویر لوت در شرق دشت کویر و با آب و هوایی متمایز نسبت به آن قرار دارد. این بیابان وسیع 80000 کیلومتر وسعت داشته و گودترین منطقه­ی ایران و 200 متر پست­تر از سطح دریاست. در تمامی این منطقه­ی وسیع، هیچگونه گیاهی وجود ندارد و هیچ موجود زنده­ای در آن قادر به ادامه­ی حیات نیست.
مهمترین عوارض طبیعی کویر شهداد عبارتند از:
1-   نبکاها یا گلدان­های ماسه­ای:
نبکاها، عوارض زیبایی به شکل گلدان و از جنس ماسه هستند که در بخش­های ابتدایی جاده­ی کویری شهداد دیده می­شوند و قدمت آنها چندین صدساله است. این پدیده­ی زیبای طبیعی به دلیل فرسایش باد و مقاومت ریشه­ی درختان کویری گز، ایجاد شده و شکل آنها به گونه­ای است که گویا گلدان­های بزرگی را در جای جای کویر  بر زمین نهاده­اند.
2- شهر افسانه­ای کلوت­ها
کلوت (یا همان کوه لوت) مهمترین عارضه­ی طبیعی در لوت مرکزی است. این عوارض که به دلیل برخورد طوفان­های شن با بخش­های مقاوم­تر خاک (فرسایش بادی شدید) به وجود آمده­اند در تمام دنیا بی­نظیر بوده و با تکرار نامنظم آنها در منطقه­ای به وسعت 11000 کیلومتر مربع (80 در 145 کیلومتر) شهری افسانه­ای در مقابل دیده­گان گردشگران به نمایش درمی­آید.
3- کثیرالاضلاع­ها و فولیکون­های نمکی:
کثیرالاضلاع­ها بر اثر تبخیر آب روی بخش­هایی از خاک کویر که دارای نمک قابل توجهی می­باشد ایجاد می­شوند. تبخیر، با ایجاد ترک­هایی عمیق بر روی خاک موجب تشکیل چند ضلعی­های نامنظم در روی زمین می­شود.
در بخش­هایی از طبیعت زیبای لوت مرکزی، تپه­های تخم مرغی که اشکالی به شکل توپ یا تخم­مرغ­ با فضای میانی خالی(درست شبیه توپی که آن را باد کرده­اند) هستند و جنس آنها از گل و نمک است ایجاد می­شود که از جمله دیدنی­ترین عوارض طبیعی این منطقه هستند.
4- رودشور:
رودخانه­ای فصلی است که از کوه­های شمالی کرمان سرچشمه گرفته و با سفری طولانی و پر پیچ و خم در لوت مرکزی به نزدیکی کلوت­ها می­رسد. آب این رودخانه­ی فصلی در طول مسیر تبخیر شده و در این منطقه کم­کم ناپدید می­شود. حالت این رود، بسیار زیبا و دیدنی است. ( البته در فصلی از سال دارای آب است.)
5- گندم بریان:
گندم بریان نام گرم­ترین منطقه­ی کره­ی زمین است که در 15 کیلومتری شمال­غربی کلوت­ها و 150 کیلومتری شهداد قرار دارد. قبل از این گرم­ترین منطقه­ی زمین با میانگین دمای 67 درجه­ی سانتی­گراد، در بخشی از بیابان­های کشور لیبی ثبت شده بود امّا پس از تحقیق جامع بیابان­شناسان، منصقه­ی «گندم­بریان» با میانگین دمای 73 درجه در تابستان و میانگین دمای سالیانه­ی 50 درجه، به عنوان گرم­ترین نقطه زمین ارزیابی و معرفی شد. دمای این منطقه در بعضی از روزهای تابستان به 100 درجه سانتی­گراد نزدیک می­شود.
6- کمپ کویری شهداد:
در فاصله­ی 20 کیلومتری از کلوت­ها، کمپ کویری شهداد قرار دارد که توسط سازمان­های ذیربط در قلب کویر و برای اسکان موقت جهانگردان، با ارائه­ی امکانات گردشگری ساخته شده است. کلیه­ی قسمت­ها واتاق­های این کمپ، شبیه آلاچیق بوده و از ساقه و برگ درختان نخل می­باشد. از جاذبه­های دیگر کویر، سکوت دل­انگیز و شب­های پرستاره­­ی آن است که با برافروختن آتش و نگاه به آسمان، می­توان شبی رؤیایی و خاطره­انگیز را در دل کویر تجربه کرد.
ماهان
ماهان، همانند نگینی سبز در دل کویر کرمان و در دشت شمالی رشته کوه عظیم جوپار و قله­ی سربه فلک کشیده­ی هزار( با ارتفاع 4000 متر) خودنمایی می­کند. این شهر کوچک، باغاتی وسیع و پرمحصول دارد که بیشتر نیاز میوه و سبزیجات شهر کرمان را برآورده می­سازد. از کرمان تا مرکز شهر ماهان تنها نیم ساعت فاصله است. این شهر با آرامگاه شاه نعمت­الله ولی و باغ شاهزاده، شهرتی جهانی دارد.
باغ شاهزاده:
عبدالمجید میرزا فرمانفرما، حاکم وقت کرمان در قرن سیزدهم هجری قمری(1297) و در دوره­ی قاجاریه، این باغ را برای تفریح شخصی خود ایجاد کرده است.
آرامگاه شاه نعمت­الله ولی:
مقبره شاه در مرکز شهر ماهان دارای دو گلدسته و صحن­هایی در دو سمت بنای اصلی است. قدیمی­ترین صحن در پشت بنا قرار گرفته و دارای معماری و کاشیکاری­های متفاوتی است. چله­خانه­ی شیخ اتاقی است که در گوشه رواق اصلی واقع شده و گفته می­شود آرامگاه واقعی شاه در آنجاست
روستای صخره­ای میمند
روستای میمند شاهکار معماری صخره­ای ایران و تنها روستا با این شیوه­ی معماری در جهان است. خانه­های این روستا بوسیله انسان و در دل تپه­هایی از جنس توف (خاکستر آتشفشانی) ساخته شده­اند.
آتشکده، حمام و مسجد:
تعدادی از بناهای دستکند در میمند با بقیه­ی بناها تفاوت اساسی دارند که معلوم می­شود برای اهداف خاصی ساخته شده­اند. از جمله­ی این بناها، آتشکده (موزه­ی فعلی)، حمام، مسجد و حسینیه هستند. مسجد و حمام تنها بناهای دارای ستون به حساب می­آیند. حمام بر اساس اصول مهندسی ساخته شده و از مکان­های دیدنی روستا به حساب می­آید.
طبیعت گیاهی و جانوری:
در تپه­های اطراف روستا گیاهان دارویی زیادی مانند آویشن، زیره، ترنجبین، خاکشیر، پونه و شاطره یافت می­شود.
همچنین این منطقه زیستگاه مناسبی برای حیوانات اهلی و وحشی مانند پلنگ، بز، قوچ، آهو، گراز، روباه، خرگوش و شغال است.
پدیده­ی اشکفت:
در فاصله­ای چند کیلومتری از روستا و در دل کوه­های غرب، شکاف عظیمی به نام «اشکفت» خودنمایی می­کند. در نزدیکی این شکاف که بیشتر شبیه دهانه­ی غاری عظیم است، چندین سنگ­واره که گفته می­شود مربوط به دوران ماقبل تاریخ است دیده می­شود.

شهداد؛ نمايشگاهي ناشناخته از زيبايي هاي كوير
زيباترين كوير دنيا با كلوت هاي منحصربه فردش در منطقه شهداد كرمان قرار دارد تا جايي كه مي توان اين منطقه را نمايشگاهي از زيبايي هاي كوير ناميد. سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، شهداد را ستاره كوير ناميده است؛ ستاره اي كه با كوير افسانه اي و يادگارهاي باستاني حاشيه آن و همين طور ديدني هاي منحصر به فرد آن مي تواند به يك منطقه ويژه گردشگري تبديل شود. شهداد، همان سرزميني است كه قديمي ترين پرچم فلزي جهان از دل خاك هفت هزار ساله اش در كاوش هاي سال ١٣٥٠ بيرون آمد تا نام كوير، با تمدني كهن درآميزد. شهداد به عنوان زيباترين كوير دنيا با كلوت هاي منحصر به فردش در كويرلوت يكي از گرم  و خشك ترين بيابان هاي دنيا قرار دارد. كوير شهداد كه بخشي از كويرلوت به شمار مي رود با شگفتي هاي خاص خود از يك طرف مي تواند براي هر گردشگر، فرصتي خارق العاده به شمار آيد و از طرف ديگر، پنجره اي نو به صنعت طبيعت گردي ايران با عنوان نمايشگاهي از زيبايي هاي كوير بگشايد. اگرچه زيبايي هاي طبيعي و منحصر به فرد كوير شهداد به خوبي براي گردشگران خارجي و داخلي معرفي نشده و هنوز براي بسياري از علاقه مندان طبيعت، اين كوير و جذابيت هايش ناشناخته مانده است اما با اين حال در سال هاي اخير اين كوير جالب و ديدني، ميهمانان زيادي را به خود ديده است و اينك با ورود دسته دسته گردشگران از سراسر ايران و حتي از جهان، آرام آرام كوير شهداد از تنهايي خارج شده است و ديگر اين كوير منحصر به فرد يك اقليم و منطقه جغرافيايي نيست بلكه منطقه اي جذاب براي گردشگران به شمار مي آيد. از سوي ديگر با وجود اين كه گرم ترين نقطه روي زمين با دماي ٦٣ درجه سانتي گراد براي صحراي آريزوناي آمريكا ثبت شده است اما كارشناسان ايراني معتقدند كوير لوت ايران، جايي نزديك به شهداد كرمان با دماي ٦٧ درجه سانتي گراد در سايه و ١٠٠ درجه سانتي گراد روي خاك و گدازه هاي آتشفشاني در آفتاب، گرم ترين نقطه روي زمين است. با اين حال، مهم ترين ويژگي اين كوير گرم و خشك كلوت هاي منحصر به فرد آن است. كلوت ها از نظر شكل ناهمواري و شرايط پيدايش در دنيا بي نظير است و اسرار بي شماري درباره اصول و خواص پيدايش آن ها وجود دارد. با نگاهي از دور دست به كلوت ها، شهري بزرگ با آسمان خراش هاي فراوان تداعي مي شود و همين امر باعث شده است كه برخي از جهانگردان خارجي از آن به عنوان شهر ارواح ياد كنند. كلوت هاي شهداد مانند شهري افسانه اي با قصرهاي باشكوه است كه هنگام عبور از ميان آن ها تصور مي كني از وسط قلعه ها و قصرها گذر كرده اي! اما درواقع اين كلوت ها به دست باد و باران ساخته شده است. رود دائمي شور اين منطقه با بلورهاي زيباي نمك، تپه گندم بريان، نمك هاي تخم مرغي شكل، منطقه بدون حيات و باكتري در عمق كوير و بوته هاي گز با ١٥متر ارتفاع از ديگر جاذبه هاي طبيعي كوير شهداد است كه زيبايي كوير را صدچندان مي كند. يك پژوهشگر درباره گندم بريان شهداد به گزارشگر ما مي گويد: گندم بريان يا ريگ سوخته، منطقه اي جذاب و ديدني است كه در ٨٠ كيلومتري شمال شهر شهداد، در كويرلوت قرار دارد با اين حال به دليل نداشتن جاده و مسير مشخص، فقط عده معدود آشنا به منطقه مي توانند به آن جا سفر كنند. «عباس تقي زاده» مي افزايد: اين تپه هم از لحاظ زمين شناسي و هم به عنوان يك جاذبه گردشگري، نياز به بازشناسي و معرفي بيشتري دارد. وي خاطرنشان مي كند: دماي هوا از آبان تا فروردين در اين نقطه كره زمين، قابل تحمل و طبيعي است. وي اظهار مي دارد: اين تپه به عنوان گرم ترين نقطه كره زمين از سوي پروفسور پرويز كردواني معرفي شده است چنان كه دماي هواي اين منطقه در سايه فصل تابستان به ٦٧ درجه سلسيوس مي رسد بنابراين اين منطقه قطب گرمايي كره زمين به شمار مي رود. وي در معرفي بيشتر كلوت ها مي گويد: خدا در كوير بدون سفال، رنگ و سنگ شهري آفريده است كه انسان ساعت ها از ديدنش مبهوت مي شود. اين محقق و پژوهشگر، طول منطقه اي كه كلوت ها در آن، جاي دارد را ١٤٥ كيلومتر و عرض آن را حدود ٨٥ كيلومتر عنوان مي كند و مي افزايد: شهري بدون جمعيت با ١١هزار كيلومتر مربع وسعت از شهرهاي بزرگ جهان نيز بزرگ تر و زيباتر است. وي ادامه مي دهد: كوير با آسمان پرستاره، سكوت، شب هاي آرام، طلوع و غروب هاي زيبا و سراب فريبنده ما را به سوي خود فرا مي خواند. مسئول طبيعت گردي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان هم با بيان اين كه شناسايي مناطق مناسب براي طبيعت گردي و معرفي به سرمايه گذاران براي جذب سرمايه و ايجاد امكانات مناسب براي طبيعت گردان در دستور كار اين واحد قرار دارد، خاطر نشان مي سازد: كوير كرمان در ميان كويرهاي ايران از ويژگي خاصي برخوردار است.«جهانشاهي» توسعه صنعت گردشگري را از اولويت هاي برنامه هاي توسعه استان ذكر مي كند و اظهار مي دارد: راه اندازي جشنواره ها و تورهاي كوير از تاثير گذارترين برنامه ها براي توسعه صنعت گردشگري در كرمان است. وي مي افزايد: ديدار گردشگران از مناطق زيباي كويري و كلوت هاي منحصر به فرد آن، بازديد منطقه گندم بريان، شن سواري در كوير و كوير پيمايي از جمله برنامه هايي است كه مي توان با برگزاري آن ها گردشگران ايراني و خارجي زيادي را جذب كوير و زيبايي هاي آن كرد. وي بر فرهنگ سازي در زمينه حفاظت از طبيعت تاكيد و اضافه مي كند: گردشگران و مسافران، بايد در محيط ها و مناطق طبيعي، حافظ طبيعت باشند. وي مي گويد: در كنار زيبايي هاي طبيعت و كوير، به كمبود امكانات نيز بايد اشاره كرد. وي اضافه مي كند: هر چند طي سال هاي قبل در كوير كمپي ساخته شده است كه مي توان در آن جا چندين روز توقف كرد و از ديدن كوير و مناظر آن لذت برد اما بدون ترديد، اگر امكانات رفاهي و امنيت بيشتري براي گردشگر فراهم شود آن ها خود براي آمدن به اين منطقه سر و دست مي شكنند.يك روزنامه نگار نيز در اين زمينه مي گويد: ساخت هتل چند ستاره در اين مناطق فاقد صرفه اقتصادي است و نگهداري آن بيش از ساخت آن هزينه در بردارد.«روح الاميني» مي افزايد: با پرداخت وام بدون بهره، مي توان عده اي دلسوز بومي منطقه را شناسايي كرد كه نسبت به ساخت كمپ هايي در اين مناطق همراه با ايجاد امكانات رفاهي و سرويس هاي بهداشتي اقدام كنند يا به دليل نزديكي شهر شهداد با كوير لوت، عده اي مي توانند در منازل خود اتاق هايي با امكانات مناسب بسازند و از سوي ميراث فرهنگي اين مكان ها براي سكونت گردشگران معرفي شود. وي مي گويد: البته صاحبان خانه ها بايد در يك دوره آموزش كوتاه مدت شركت كنند و كارت توانايي معرفي شهر و جاذبه هاي تاريخي و طبيعي آن به گردشگران را كسب كنند.وي تصريح مي كند: اين مراكز اقامتي پراكنده بدون هزينه خواهد بود و درآمد آن، باعث تشويق ديگران خواهد شد.وي با بيان اين كه هر سال بيش از ٤ ميليون نفر از بوستان گراند كانيون آمريكا بازديد و بيش از يك ميليارد ريال در آن منطقه هزينه مي كنند، مي گويد: چرا گردشگري كه از ديدن كوه ها، دره ها و فرسايش طبيعي زمين لذت مي برد را نتوانسته ايم جذب كنيم و آوازه جاذبه هاي طبيعي تاريخي اين ديار را به گوش مشتاقان برسانيم؟بخشدار شهداد هم با بيان اين كه اين منطقه در حال تبديل شدن به نقطه اي گردشگرپذير است، از مسئولان استان مي خواهد امكانات و اعتبارات بيشتري به اين منطقه اختصاص داده شود. «مومني» از وجود كمپ گردشگري كوير با ٣٤ آلاچيق، آب بهداشتي، برق و جاده آسفالته خبر مي دهد و خاطر نشان مي سازد: با بهره برداري از جاده شهداد- نهبندان، همه دوستداران طبيعت و گردشگران مي توانند از جاذبه هاي كوير ديدن كنند. وي بر ضرورت ساخت مجتمع هاي خدمات رفاهي در مسير جاده شهداد- نهبندان تاكيد مي كند و مي افزايد: با ساخت چنين مجتمع هايي در طول جاده شهداد-نهبندان كه شامل پمپ بنزين، رستوران، پايگاه انتظامي و پايگاه امدادي است مي توان خدمات مناسبي به گردشگران و مسافران عبوري ارائه كرد.رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كرمان هم با بيان اين كه مستند كوير لوت شهداد با جاذبه هاي طبيعي آن در حال تهيه است، مي گويد: رسانه ها با آگاهي بخشيدن و معرفي جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و گردشگري به مردم در سطوح داخلي و بين المللي، مي توانند گام موثري در توسعه اين صنعت بردارند.«كارنما» مي افزايد: در توسعه تورهاي اكوتوريستي از جمله كويرگردي براي گردشگران داخلي و خارجي، ضعف هايي وجود دارد كه بخش دولتي بايد به عنوان حامي بخش خصوصي در اين زمينه ايفاي نقش كند.
 برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:
لطفی   0912-245-36-54کلوت 
 
*منابع
سایت جامع گردشگری ایران
بیابان ها و کویرهای ایران
هم طناب
نقشه ایی جالب