ستاره آی ستاره

يه مدتي هستش كه از كار خبري كشيدم بيرون تا شايد يكمي زهنم آزادتر باشه. در مقابل با چندتا از بچه ها شروع به نوشتن كتابي كرديم كه در نوع خودش يكي از بزرگترين كتب پارسي زبان براي دانش نجوم و اخترفيزيك هستش. كار شروع شده و تقريبأ قول هايي از اين طرف و اون طرف براي همكاري و مساعدت شنيديم هر چند كه اميد نداريم، چون قبلآ هم سر كتاب قبلي با اينكه هيچ كمكي از هيچ سازماني انجام نشد ما پيش رفتيم و خوشبختانه شكست هم نخورديم.
در حال حاضر هم در صدد اين هستيم كه يك وب سايت نجومي در خور توجه بزنيم كه بلكه منبعي مطمئن براي دوستاران و مشتاقان و حتي دانشجويان اين رشتهَ بزرگ باشه. هر چند از مدت ها پيش طرحي بزرگ در اين رابطه در ذهن داشتم ولي موقعيت خوبي نصيب من نشد. ولي خوشبختانه با نيما افشارنادري كه از بچه هاي پندار هستش صحبت كردم قبول كرد كه اين طرح را شروع كنيم بلكه به جايي برسونيمش؟!
در حال حاضر صفحهَ به خصوصي براي نمايش اخبار روز نجومي يا حتي مقاله در نظر نگرفته تا مشخص بشه به چه صورت اين كار پيش مي ره ولي قرار شد روزي دو تا خبر در اين رابطه توي سايت پندار گذاشته بشه، كه امروز دو تاي اون گذاشته شد(انفجار در13ميليارد سال پيشنقشه جديدي از آسمان) كه بد نيست يك نيم نگاهي به اونا داشته باشيد.
البته اينطور كه صحبت شد قراره تا چند وقت ديگه صفه ايي مجزا براي اين كار داشته باشيم و يا اينكه وب سايت مهرومه را به اين كار اختصاص بديم! حالا فعلأ كه توي طرح آزمايشيهَ… اميدوارم كه اين مورد هم به سلامتي درست بشه البته با پيگيري هاي مكررررررر…

راستي سه تا از دوستان نجومي قرار شده بود بروند پاريس براي برگزاري نمايشگاه ” ایران از زمین تا آسمان” ولي متاسفنه گويي به علل امنيتي(پرونده هسته ای ایران) گروه پاريسي فعلأ اجراي اين نمايشگاه را به تعويق انداختند، اما کسی گمان نمی کرد مقامات علمی و فرهنگی پایتخت فرهنگی اروپا ( پاریس) مسایل سیاسی و فرهنگی را با هم خلط کنند اما روز گذشته اطلاع یافتیم که این گونه شده است .
بخش اصلي نماشگاه مجموعه ای از عکسهای آسمان شب ایران که توسط ، اشین دانیلی ذکریان ( عکاس طبیعت و آسمان شب) ، بابک امین تفرشی (سردبیر ماهنامه نجوم) و سیاوش صفاریان پور(تهیه کننده برنامه های علمی سیمای جمهوری اسلامی ایران) تهیه شده. این عکاسان در این تصاویر ترکیبی از زیباییهای آسمان ، شکوه و زیبایی طبیعت ایران و بناهای باستانی را به نمایش گذاشته بودند.
در کنار حدود 60 تصویر این عکاسان 10 پوستر تاریخ علم ایران که به معرفی چهره های شاخص علمی ایران می پرداخت تهیه شده بود تا در این نمایشگاه به نمایش عموم در آید و درکنار آن نمایشگاه کوچکی از مطبوعات علمی ایران و آثار علمی قدمای ما.
این نمایشگاه قرار بودبه مناسبت هفته فرهنگهای خارج یدر پاریس و به مدت 3 ماه برگزار شود و نهادی مانند یونسکو و شخص دبیر کل یونسکو از این برنامه حمایت کرده بود.
برای افتتاح این نمایشگاه که روز 5 مهر برگزار می شد علاوه بر اجرای نمایش اسلایدی از زیباییهای ایران ، سخنرانیهای علمی نیز در نظر گرفته شده بود.
بهرام مبشر کیهانشناس ناسا و عضو موسسه علوم تلسکوپفضایی هابل و مردی که دورترین کهکشان عالم را کشف کرده است قرار بود از تاثیر کیهان شناسی بر زندگی مردم این روزگار سخن گوید و پوریا ناظمی از رصدی تاریخی که ابن سینا حدود سال 1000 میلادی از گذر زهره انجام داده بود، 7 قرن پیش از آنکه جرمیا هورکس انگلیسی ( که امروزه به عنوان نخستین رصدگر این پدیده می شناسند ، موفق به این کار شود) دبیر کل یونسکو ، روسای دانشگاهای پاریس ، اصحاب مطبوعات و بسیاری دیگر گرد می آمدند تا از نزدیک چهره دیگری از ایران را از نزدیک ببینند.
کاخ اکتشافات پاریس در خیابان شانزلیزه پاریس ، یکی از بزرگترین مراکز ترویج علم جهان است ، هر ساله صدها هزار نفر از فرانسویان و جهانگردانی که به این کشور سفر می کننداز این مرکز علمی بازدید می کنند تا با شکوه دانش بشری آشنا شوند. در این مرکز بزرگ علمی ، علاوه بر بخشهای دایمی که در زمینه های گوناگون علمی فعالیت می کند، نمایشگاههای فصلی نیز برگزار می شود تا درآن به معرفی دانش درگوشه وکنار جهان بپردازند.
در پابان اميدوارم اين نمايشگاه كه قرار بود باشكوه برگزار شود، برگزار بشه
ریز برنامه این نمایشگاه
نظرات دکتر ایوبی در این خصوص را که در گفتگو با روزنامه های جام جم و شرق بیان شده بود
پ.ن: اين صحبت ها را امروز در خلال باشگاه نجوم با صحبت هايي كه با بابك تفرشي كردم به دست آمد و همچنين اطلاعات بيشتر در رابطه ب برگزاري را از طريق پوريا ناظمي

Advertisements

5 thoughts on “ستاره آی ستاره

  1. سلام. نمی دونم به چه دلیلی لینک هم زنجیر رو از وبلاگت حذف کردی. فکر نمی کنم اینقدر بد بوده باشه که مستحق حذف شدن باشه. یه پیشنهاد هم دارم. یه وبلاگی با عنوان گروه نجوم روجا رو توی وبلاگم معرفی کردم. گفتم شاید دوست داشته باشی که اونو به لیست نجومی هات اضافه کنی.
    موفق باشی.

  2. سلام. از لطفت بابت روزنامه آسيا ممنونم . مقايسه جالبي بود هر چند كه ما مطالبي رو از ايسنا جهت دنياي وبلاگ ها برميداريم ولي شايد كمبود وقت و دلايلي موجب بشه همه مطالب توليدي خودمون نباشه.چند وبلاگ نويس روزنامه نگاري رو در آسيا انجام ميديم.آماتور ولي وبلاگ نويس!

Comments are closed.